top of page
Nilüfer Günhan Management Consultant & Executive Board Member

KARİYER HİKAYEM

1990’larda Türkiye’de banka dışı finansman sektörünün yurtdışı örneklerini takiben kuruluş  yıllarıyla birlikte kariyerime başladığımda yenilikler, değişim ve değişime yön vermekten ne kadar büyük bir keyif alan bir iş insanı olacağımı bilmiyordum.  Kariyerimdeki her yeni adımım bana Hz. Mevlana’nın o güzel sözleri gibi gelişmeyi, yenilenmeyi ve yenilemeyi yaşattı.

 

Kariyer yolculumda önemli bir durak olan otomotiv sektörü bana müşteri deneyimini, bayi yönetiminin başarı faktörlerini, distribütörlük anlaşması süreçlerinin nasıl yönetildiğini, rekabet stratejileri geliştirmeyi ve şirket kültürü oluşturmanın adımlarını öğretti.  Henüz kariyerimin başındayken birçok Türk ve yabancı yönetim kurulu üyesi ile yakın çalışmış ve nasıl çalıştıklarını yakınen gözlemlemiş olmak, ileride yaptığım tüm görevlerde holistik ve uzun vadeli bir bakış açısı ile yaklaşmamın temelini oluşturdu.  Öte yandan banka dışı finansal sektörde edindiğim deneyim ise makroekonomiyi okuma, müşteri yönetimi ve memnuniyeti, aktif-pasif yönetimi, risk yönetimi, kredi analizi gibi konularda bana eşsiz bir altyapı sağladı.

 

Kariyerim boyunca birçok uluslararası marka ile çalıştım ve İngiltere’de de Alman Volkswagen Grubu’na ait bir banka şubesi kurma göreviyle 3.5 yıl yaşadım. Yaptığım yurtdışı seyahatleri ve noktalarının sayısına bazen ben bile inanamıyorum, ama farklı kültürlerle çalışmak, birlikte farklı ülkelerde iş geliştirmek çok özel bir deneyim oldu benim için.

 

Yıllar içinde benim için en büyük kazanç bir şirketin pazar stratejisini kurgulama, rekabet avantajlarını oluşturma ve şirketleri geleceğe doğru sürekli yenileme ve rekabette fark yaratabilme tecrübesi edinmek oldu. Teknolojiye duyduğum ilgi, yenilik ve öğrenme merakım ve çalıştığım harika ekiplerin hep dile getirdiği “yüksek enerjim” tüm kariyer yolculuğumda beni ileri taşıyan özelliklerim olmaya devam ediyor.

 

2018-2021 yıllarında Abdul Latif Jameel International (ALJ) Grubu’nda Finansal Hizmetler, Sigortacılık ve FinTech Global CEO’luğu görevim sebebiyle Dubai / Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşadım.  2022 itibariyle Istanbul’da yaşıyor ve Türkiye ve Suudi Arabistan’daki ALJ finansman/leasing şirketlerinde bağımsız yönetim kurulu üyeliği ve danışmanlık görevlerimi devam ettiriyorum.

 

Mevcut operasyonları dijitalleştirmek, verimliliği ve servis kalitesini artırmak, müşteri edinim ve sadakat stratejileri, veri stratejileri, pazaryeri stratejileri, mobilite, perakende alanlarında yıllar içinde edindiğim tecrübe ve güvendiğim vizyon ile değişimi kucaklayan sektör bağımsız tüm şirketlere danışman veya bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak hizmet vermeye devam ediyorum.

 

 

Ayrıca kadın emeğine ve gücüne olan saygı ve inancım yolunda, ARYA Kadın Yatırımcı platformu gibi çok değerli kadın oluşumlarında yeralıyor ve melek yatırımcılığı da deneyimliyorum.

 

Tüm bunlar dışında Boğaziçi Üniversitesi BÜYEM bünyesinde şirketlere yönelik dijital dönüşüm, liderlik, strateji gibi alanlarda eğitimler vermekteyim.  Ayrıca çeşitli dernekler vasıtasıyla (Milyon Kadına Mentor, Yenibirlider Derneği, vb) STEM öğrencileri, genç jenerasyon aile şirket liderleri veya genç profesyonellere mentorluk yapmaktayım.

Hakkımda: Ben Kimim?
bottom of page